Oportunități

Creșterea venitului la job-ul principal

Treceți la normă întreagă

Dacă sunteți angajat doar parțial, puteți cere să treceți la normă întreagă. Depinde 100% de disponibilitatea dumneavoastră și de disponibilitatea firmei.

Dacă firma are nevoie de dumneavoastră la normă întreagă, este posibil să accepte. Dar aici intervine factorul "disponibilitatea dumneavoastră". Dacă nu sunteți disponibil să lucrați la normă întreagă, nu aveți nicio șansă și vă va fi mai rău să vă forțați să stați 8-9 ore la muncă doar pentru bani. Motivele pentru care nu sunteți disponibil pot fi diverse și nu putem să le acoperim pe toate. Poate că aveți un alt job, poate că aveți alte activități sau poate că pur și simplu nu vă doriți să lucrați la normă întreagă.

Dacă motivul pentru care munciți doar parțial este de ordin medical, atunci consultați medicul dumneavoastră înainte de a cere să treceți la normă întreagă. Dacă medicul vă dă voie, atunci puteți cere să treceți la normă întreagă. De asemenea luați în considerare și cum vă simțiți dumneavoastră la locul de muncă.

Dacă nu sunteți sigur că puteți lucra norma întreagă din cauza problemelor de sănătate, puteți ruga șeful să vă lase să încercați o perioadă să lucrați partea suplimentară alături de colegul sau colega care acoperă acel segment. Un șef înțelegător va accepta această propunere.

Acest lucru vă va permite să vă dați seama dacă puteți lucra norma întreagă sau nu și în cazul în care întâmpinați dificultăți, luați o pauză sau plecați acasă și renunțați la ideea de a lucra mai mult decât puteți. Sănătatea dumneavoastră este mai importantă decât orice altceva.

De asemenea țineți cont că dacă nu aveți normă întreagă cumulată de la toate locurile de muncă, conform legislației în vigoare (2024), angajatorul dumneavoastră plătește contribuțiile la stat pentru dumneavoastră ca și cum ați lucra normă întreagă. Concret, dacă lucrați 4 ore pe zi, angajatorul va plăti la stat contribuțiile pentru 8 ore pe zi iar dacă lucrați doar 2 ore pe zi atunci va plăti de 4 ori mai mult decât ar trebui. Acest lucru poate să nu vă afecteze direct, dar poate să vă afecteze șansele de a vi se accepta cererea de trecere la normă întreagă. Acesta este un motiv pentru care mulți angajatori nu mai acceptă cererile de angajare part-time.

Articole conexe