Are rost să declar contactul de închiriere la ANAF? Nu mai bine mă abțin și nu plătesc impozit pe el?
Da, are rost, nu vă zgârciți. Dacă nu declarați contractul de închiriere la ANAF, riscați să fiți amendați. Nedeclararea acestor contracte constituie evaziune fiscală și este sancționată conform legii.
Poate că riscul de a fi prins este mic, dar dacă totuși sunteți prins, amenda poate fi destul de mare, puteți fi impus din urmă (cât de în urmă decide ANAF-ul, iar perioada impusă poate fi considerabil mai mare decât perioada cât ați avut chiriași). De asemenea, contractul declarat la ANAF are putere juridică, în cazul unor litigii cu chiriașii. Acesta este acceptat ca dovadă în instanță chiar și dacă nu este autentificat la notar.