Topuri

Top 10 cele mai comune greșeli financiare

Noi, ca oameni, facem greșeli banale în privința finanțelor personale tot timpul, dar este important să reținem că alegerile pe care le facem astăzi și obiceiurile pe care le formăm acum ne pot afecta restul vieții financiare. Iată 10 greșeli financiare frecvente care ne pot îngreuna viața.

1. Nu știm unde ne duc banii

Mulți dintre noi consideră că monitorizarea cheltuielilor este o pierdere de timp. Dar dacă nu ne urmărim cheltuielile, nu avem control asupra banilor, și chiar dacă avem un venit bun, fără o monitorizare constantă, la final de lună putem rămâne fără bani, momente pe care probabil le-am trăit deja.

Vă recomandăm să începeți să vă urmăriți cheltuielile 2-3 luni, notându-le într-o aplicație sau chiar pe o foaie de hârtie, ca să vă puteți face o imagine asupra lor: care sunt cele fixe, cele variabile, influențabile, etc.

Dacă ați aflat unde vă duc banii în fiecare lună, puteți să vă bugetați venitul în mai multe pușculițe, pe nevoie, plăceri, sau să vă stabiliți un obiectiv de economisire, unul de investiții și așa mai departe. În funcție de asta puteți să vă faceți un plan pentru pensionare anticipată, pentru familie sau cum să vă îndeplinești visurile.

Având un plan și știind încotro ne îndreptăm, putem lua niște decizii mult mai bune pe termen lung.

2. Lipsa unui fond de siguranță

Când începem să avem un job și vrem să ne achiziționăm ceva mai costisitor, spunem: o să-l iau la salariu, luna următoare. Doar că realizăm că tot timpul apar un lanț de cheltuieli neprevăzute, de exemplu, ni se strică mașina de spălat, expiră asigurarea, avem nevoie la dentist, etc. Acestea sunt probleme minore, dar pot apărea unele mai complicate, ca de exemplu concedierea sau o problemă de sănătate gravă, că tot ne-a dat COVID-ul bătăi de cap de exemplu.

Soluția este simplă, ne facem un fond de siguranță, sau chiar două. Unul de urgență mai mic, în caz de ni se strică mașina și unul de siguranță în caz de rămânem fără job, care să ne acopere cheltuielile și nivelul de trai pe minim 6 luni.

Dacă nu vreți dureri de cap, vă recomandăm să-l faceți cât mai repede.

3. Cheltuieli excesive

Mulți bani se pierd adesea leu cu leu sau euro cu euro. Nu pare mulți atunci când bem din când în când câte un suc pe terasă, ne luăm câte un pachet de țigări sau luăm săptămânal masa în oraș.

Să luăm un exemplul cu masa în oraș. Pe care, probabil, nu o luăm singuri și estimăm că ne costă 100 lei pentru două persoane, iar în decurs de un an, suma aceasta ajunge la 5200 lei. Vreți să luăm în calcul și alte cheltuieli similare?

Sunt bani cu care ne putem plăti datoriile, cum ar fi ratele la bancă sau cu care ne putem construi fondul de siguranță. Dacă avem probleme de genul acesta, ar fi indicat să evităm aceste cheltuielile mărunte la prima vedere.

4. A trăi de la salariu la salariu

Dacă analizăm datele oferite în 2017 de banca mondială, putem trage concluzia ca aproximativ 78% din români nu economisesc, ci trăiesc de la salariu la salariu. Vedem asta lună de lună, când, după 2 săptămâni de la plata salariului, încep să apară cererile pentru avans ale echipei și, până la următorul salariu, sunt nevoiți să strângă cureaua.

Dacă vă aflați în situația asta, nu vă rămâne decât să începeți să vă monitorizați cheltuielile și, când vă intră salariul, să îl împărțiți procentual în diferite bugete.

5. Stil de viață cu bani împrumutați

Folosirea cardurilor de credit a devenit o normalitate pentru noi, lucru evidențiat și de statistici. În 2019 conform BNR, în România a fost depășit pragul de 3 milioane de carduri de credit.

Aceste carduri ne creează iluzia că putem cheltui mai mult decât câștigăm, dar în final se transformă într-o notă de plată, la pachet cu multe comisioane și dobânzi uriașe, iar cumpărăturile pe care le-am făcut inițial la un super preț, devin niște cumpărături scumpe în final.

Vă recomandăm să nu folosiți cardurile de credit, dacă nu aveți o situație financiară foarte bună. Ele pot fi utile dar trebuie să știți să le folosiți inteligent.

6. Cumpărarea unei mașini

Potrivit Direcției de Înmatriculări Auto, în 2019 s-au înmatriculat peste 160.000 de mașini noi și peste 600.000 de mașini second hand și-au schimbat proprietarul.

Doar că, foarte puțini dintre acești noi proprietari au plătit cash sau cu banii lor, majoritatea au fost cumpărate prin credit sau cu banii economisiți plus ceva împrumut de pe la rude și prieteni. Probabil ați văzut asta în jurul dumneavoastră, la prieteni, colegi de serviciu sau rude.

În România, mașina nu este un mijloc de transport, este o modalitate prin care ne arătăm statutul financiar. Altfel nu se poate explica numărul de mașini marca Porsche și BMW, raportat la nivelul de trai. Considerăm că este o greșeală și suntem de acord cu ce spune Dave Ramsey:

Cumpărăm lucruri de care nu avem nevoie, cu bani pe care nu îi avem, pentru a impresiona oameni pe care nu-i simpatizăm.

7. Cumpărarea unei locuințe

România este în top ca și număr de proprietari, având în vedere că peste 96% din imobile sunt deținute de cei care locuiesc în ele, clasându-ne astfel pe primul loc în Europa.

Pe lângă asta, avem tendința să ne cumpărăm o locuință cât mai mare, în cazul caselor cu 1-2-3 etaje, deși probabil familia nu o sa fie mai mare de 3-4 membri. Dar suntem atât de entuziasmați când facem asta, încât nu luam în calcul ratele pe următorii 30 de ani, taxele si impozitele, întreținerea și prețul plătit.

8. Abonamente fără sfârșit

Suntem într-o perioadă în care alegem foarte des abonamentul, fie ca este la telefon, Netflix, sală, TV, tot felul de platforme sau servicii. Iar când suntem strâmtorați cu banii, trebuie să vedem care dintre ele sunt absolut necesare, sau care ne aduc valoare, și la restul să renunțăm, mai ales dacă nu le folosim.

9. A nu investi

Acum ceva timp vorbeam cu o prietenă care este din Australia, căreia îi povesteam despre investiții și am rămas surprinși să vedem că știa mai multe lucruri decât noi. Pentru ea e ceva normal să aibă bani investiți în diferiți indici sau companii. În schimb, la noi, se vorbește despre “jucat la bursă” și se asociază asta cu jucatul la păcănele.

Și aceeași greșeală se face și în educație. Avem impresia că după ce terminăm școala, se termină și educația noastră, iar investitul în educația ta este un moft. Din această cauză suntem și pe ultimul loc în Uniunea Europeana la educația financiară, cu un procent de 21%, media fiind de 52%. Asta înseamnă că doar 1 din 5 romani înțelege noțiunile financiare de baza. Începeți să investiți în dumneavoastră!

10. A plăti prețul cel mai mare

Pur și simplu există prea multe căi pentru a evita să plătiți scump. Aveți posibilitatea de a compara prețurile în câteva secunde și de a lua de unde este mai ieftin. Aveți posibilitatea de a cumpăra produse resigilate sau de ce nu, utilizate, putem negocia, putem folosi vouchere și așa mai departe. Îți ia doar câteva minute pentru a face asta.

Vă lăsăm câteva cuvinte înțelepte, de final, tot de la Dave Ramsey:

Nu sunt împotriva ideii de a te bucura de bani. Nu sunt de acord, însă, să cheltuiești bani atunci când ești în criză.